Człowiek uczy się przez całe życie, po okresie szkolnym- przychodzi czas na pracę i nabycie nowych kompetencji. Co łączy okres szkolny z okresem kiedy podejmujemy pracę? Zwykle jest to biurko, a właściwie – siedzenie przy biurku. Obecnie szacuje się, że 80% z nas przynajmniej kilka godzin dziennie spędza przed ekranem komputera, laptopa, lub w skrzywionej pozycji- przed smartfonem.
Z czym może wiązać się nieergonomiczne, źle przygotowane miejsce nauki czy też pracy?
Na przykład trudności w koncentracji i nieefektywne próby zapamiętania informacji. Obciążenie narządu wzroku oraz obciążenie psychiczne wynikające z niewygodnej pozycji, narastających trudności. Brzmi znajomo? A to tylko wstęp!
Kolejną grupą przypadłości są bóle- w tym :
głowy (zarówno z przodu jak i z tyłu), szyi, karku ,barków, odcinka lędźwiowego kręgosłupa, rąk. Często są to bóle promieniujące.
W dłuższej perspektywie czasu przy pracy w złej pozycji, mimo wcześniejszych sygnałów od naszego organizmu narażamy siebie lub dziecko na:
- bóle i sztywnienie mięśni,
- zapalenia stawów,
- zapalenie pochewek ścięgien,
- zwyrodnienia stawów kręgosłupa.
Jakie czynniki wpływają na te dolegliwości?
Są to w największym stopniu: nieergonomiczne stanowisko pracy, wiek, płeć, sytuacja rodzinna oraz przebyte choroby.
Jak zapobiegać tym dolegliwościom? Jak zadbać o to by już nie wystąpiły bądź jak złagodzić ich skutki?Zadbaj o odpowiednie krzesło- powinno zapewniać wygodną pozycję i swobodę ruchów, oraz być wyposażone w: regulację wysokości siedziska oraz oparcia (wysokości i pochylenia). Co z burkiem? Powinno być na tyle szerokie i głębokie, aby można było ustawić elementy wyposażenia stanowiska pracy (książki, zeszyty, kalendarze, notatniki, laptop, ekran, klawiatura, przybory do pracy czy przybory szkolne) w odpowiedniej odległości od siebie. Celem jest zapobieganie przyjmowaniu wymuszonych pozycji.
Dzięki odpowiedniemu, naturalnemu położeniu rąk oraz zachowaniu co najmniej kąta prostego między ramieniem i przedramieniem, dopasowaniu wysokości stołu, krzesła i podłokietników (tak żeby nogi tworzyły kąt prosty i stopy swobodnie opierały się o podłogę) możemy liczyć na wydłużenie czasu efektywnej nauki i pracy. Oraz dłuższe cieszenie się swoim zdrowiem 😉
Monitor powinien być ustawiony na biurku w odległości 40-75 cm od oczu, w taki sposób, by kąt obserwacji ekranu wynosił 20°-50° w dół od linii poziomej prowadzonej na wysokości oczu. Taka organizacja stanowiska pracy czy nauki – pozwoli na zminimalizowanie obciążenia oczu i karku.
Niżej znajdziesz kilka dodatkowych wskazówek przygotowanych przez specjalistów z MEDPATENT:
- znajdź swoje miejsce pracy, oddzielone od wszystkiego co może odciągnąć Cię od wykonywania zadania
- co godzinę rób sobie 5- 10 minutową przerwę od pracy
- wykorzystaj przerwę na zrobienie czegoś dla siebie – polecamy masaż stóp, pleców, ud – z pomocą naszej maty jeżyk – to doskonale relaksuje i rozluźnia mięśnie!
- jeśli już masz problemy i dolegliwości bólowe- zainwestuj w pajączka i ćwicz z nim systematycznie, najlepiej codziennie- by wzmocnić mięśnie pleców
- nowe stanowisko pracy może na początku być niewygodne – będzie wydawało się nienaturalne dla Ciebie i wypracowanych przez Ciebie wcześniej pozycji, w związku z czym polecamy przyzwyczajać się do niego powoli! 8h przy nowym ustawieniu może wykończyć Cię psychicznie i fizycznie. Rób przerwy częściej – nawet co 20 minut i wykonuj lekkie ćwiczenia.
- O pozycję do nauki i pracy swojego dziecka zadbaj już od zerówki! Dzięki temu uniknie ono nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Jeśli już widzisz początki zgarbionych pleców- doskonałym prezentem będzie nasz pajączek na proste plecy!
- Pamiętaj o piciu wody! Wiedziałaś/eś, że niedobór wody w organizmie powodować może bóle głowy?
Mamy nadzieję, że ten tekst pomoże Ci w przygotowaniu odpowiedniego miejsca pracy bądź wprowadzeniu usprawnień i ergonomicznych rozwiązań do obecnego.
Pamiętaj, że sprawa dotyczy zarówno nauki jak i pracy! Dbaj o siebie i swoich bliskich!