Duszności, zawroty głowy, drętwienie kończyn, problemy z koncentracją, nudności, bóle brzucha, przyspieszony oddech to najczęściej pierwsze objawy niedotlenienia organizmu, które mogą być spowodowane chorobami przewlekłymi układu oddechowego (astma, mukowiscydoza, POCHP, przewlekłe zapalenie płuc), niewydolnością układu krążenia, komplikacjami podczas COVID-19 ale również chorobami psychosomatycznymi. Takie objawy mogą również pojawić się po zabiegu operacyjnym albo przy wspinaczce wysokogórskiej, gdzie powietrze jest rozrzedzone. Niedotlenienie organizmu jest szkodliwe dla całości funkcjonowania organizmu i może poważnie uszkodzić witalne organy. Na szczęście, niedotlenienie organizmu można monitorować. Wskaźnikiem stopnia niedotlenienia jest tzw. saturacja czyli nasycenie krwi tlenem, które określa się w procentach. Urządzeniem, które właśnie mierzy nasycenie krwi tlenem jest PULSOKSYMETR.
Jednym ze sprzętów do tego przeznaczonych jest pulsoksymetr.
Pulsoksymetr napalcowy jest przenośnym, małym urządzeniem do kontroli poziomu tlenu we krwi. Często wygląda on po prostu jak rozbudowany klips, zakładany na palec u ręki (środkowy lub wskazujący). Urządzenie pełni funkcje doraźnie monitorujące (nie jest przeznaczone, ani skonstruowane do prowadzenia ciągłego monitorowania w warunkach szpitalnych), ale ma funkcję alarmującą – na przykład przy gwałtownych spadkach poziomu tlenu w większości urządzeń włącza się alarm. Pulsoksymetr napalcowy można nosić ze sobą w podróży lub w pracy, co jest ważne dla osób z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, bo można wtedy w każdej chwile zbadać poziom saturacji. Dodatkowo pulsoksymetry podają puls czyli rytm bicia serca.
Użyteczność pulsoksymetru
Urządzenie może być używane do monitorowania saturacji w jakimkolwiek stanie, który może wpływać na poziom tlenu we krwi. Warunki te obejmują:
- Przewlekłą, obturacyjna chorobę płuc (POChP)
- Covid-19
- Astmę
- Zapalenie płuc
- Raka płuc
- Niedokrwistość
- Zawał serca lub niewydolność serca
- Wrodzone wady serca
- Niewydolność krążeniową
- Po zabiegu operacyjny
Jak działa pulsoksymetr?
W celu dokonania pomiaru, nakłada się pulsoksymetr na palec wskazujący lub środkowy. Podczas przepływu przez płuca tlen wiąże się z hemoglobiną w czerwonych krwinkach. Jest on przenoszony po organizmie w krwi tętniczej. Pulsoksymetr wykorzystuje dwie częstotliwości światła (czerwonego i podczerwonego) do ustalenia procentowej wartości (%) hemoglobiny we krwi nasyconej tlenem. Wspomniana wartość procentowa zwana jest saturacją (nasyceniem) krwi tlenem lub skrótowo SpO2. Ponadto podczas pomiaru poziomu SpO2 pulsoksymetr mierzy również i wyświetla wartość tętna.
Proces pomiaru pulsoksymetru jest BEZBOLESNY. By był prawidłowy – warto zadbać o to, by urządzenie było polecane i dobrej jakości. Dzięki temu pulsoksymetr z wysokim prawdopodobieństwem będzie w stanie określić poziom nasycenia krwi tlenem – wraz z tętnem.
Prawidłowy pomiar pulsoksymetru – normy
Aby uznać pomiar za prawidłowy – należy zapoznać się każdorazowo z instrukcją, dołączoną do urządzenia. Prawidłowy poziom saturacji (tlenu we krwi tętniczej) u zdrowej osoby powinien wynosić 95 – 97%. Wszystkie pomiary poniżej 95-94% powinny być niezwłocznie konsultowane z lekarzem. W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze należy zaciągnąć opinii lekarza, który spojrzy na pacjenta holistycznie i oceni jego stan zdrowia.
Pulsoksymetr – najlepszy? Czy pulsoksymetr najtańszy?
Poluj na promocje pulsoksymetrów!
Pulsoksymetry to obecnie bardzo pożądany towar na świecie z uwagi na zachorowania na Covid-19. Warto zainwestować w wiarygodność jego pomiarów i w sprawdzony sprzet. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy jego zakupie?
- Jasny wyświetlacz LED/LCD pokazujący odczyty SpO2 i PR oraz pasek tętna.
- Tryby wyświetlania.
- 2 szt. baterii alkalicznych AAA (czy są w zestawie?)
- Wskaźnik niskiego poziomu baterii.
- Automatyczne wyłączanie pulsoksymetru (by starczyło baterii w razie pojawienia się nieprawidłowości).
- Automatyczny alarm przy niskim poziomie nasycenia krwi tlenem.
- Instrukcja użytkowania powinna być w języku polskim.
Co najważniejsze pulsoksymetr powinien być zarejestrowanym wyrobem medycznym ze znakiem CE – wytwórca takiego wyrobu powinien dostarczyć deklarację zgodności pulsoksymetru z normami europejskimi oraz certyfikat od jednostki notyfikowanej, która badała urządzenie i jego zgodność z normami. Pulsoksymetr jest wyrobem medycznym klasy IIa, w którego badanie jest zaangażowany autoryzowany instytut badawczy czyli jedna z jednostek notyfikowanych przy Komisji Europejskiej. Każda taka jednostka ma swój numer rozpoznawczy, czyli obok znaku CE powinien być numer jednostki, która badała pulsoksymetr.
*Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie edukacyjno-informacyjny i nie zastąpi w żadnym wypadku bezpośredniego kontaktu z lekarzem. Przed zastosowaniem się do powyższych porad należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator strony nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji wyżej zawartych.