Wady postawy znajdują się na czele listy chorób cywilizacyjnych. Zniekształcenia kręgosłupa są najczęstszym problemem zdrowotnym wśród dzieci i młodzieży, wyprzedzając takie schorzenia jak alergia czy otyłość. Zakład Ochrony i Promocji Zdrowia dzieci i Młodzieży w Instytucie Matki i Dziecka raportuje, że 90% dzieci w Polsce ma wady postawy.
Wady postawy u dzieci to nie defekt kosmetyczny. Mogą w przyszłości powodować poważne skutki zdrowotne w postaci zaburzeń w układzie oddechowym, krwionośnym, upośledzeń sprawności i wydolności organizmu, zespołów bólowych kręgosłupa czy problemów ginekologicznych u kobiet. Pamiętać również należy, że mają wpływ na stan psychiczny dziecka - na brak jego samoakceptacji. Można jednak temu zapobiec w stosunkowo prosty sposób - na przykład kupując pajączek ortopedyczny na proste plecy u dziecka
Przyczyn wad postawy u dzieci jest wiele. Wraz z wadami postawy najczęściej występują wady nawykowe, czyli gdy przyjmowanie nieprawidłowej postawa ciała staje się dla dziecka nawykiem. Do utrwalania złych nawyków i w konsekwencji wad postawy przyczyniają się następujące czynniki:
Ponadto dzieci spędzają bardzo dużo czasu w pozycji siedzącej, unikając jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Siedzą w szkole, podczas odrabiania lekcji i zajęć dodatkowych, a kiedy są już wolne od obowiązków, najchętniej również odpoczywają w pozycji siedzącej – czytają, grają na komputerze czy oglądają TV, siedząc. Należy również wskazać, że złe nawyki żywieniowe prowadzą do otyłości, która również sprzyja powstaniu wad postawy. Jakie jest na to rozwiązanie? Przede wszystkim należy zadbać o regularne ćwiczenia na proste plecy dla dzieci. Jeszcze innym remedium będzie sensometryczna i ergonomiczna poduszka do siedzenia albo pod plecy.
Problemem wad postawy jest to, że rozwijają się powoli i początkowo nie dają dolegliwości. W związku, z czym są bagatelizowane i niezauważane przez dzieci i przez rodziców. W pierwszym okresie powstawania wad postawy jedne grupy mięśni ulegają osłabieniu i rozciągnięciu, a inne się napinają i skracają. Ten okres jest praktycznie niezauważalny, gdyż nie występują dolegliwości i wady nie są widoczne.
W drugim okresie powstają przykurcze mięśni i jest to okres na interwencję rodzica. W tym okresie wady można zauważyć, natomiast ciągle jeszcze nie dają dolegliwości. Przede wszystkim w tym okresie można je jeszcze skutecznie skorygować przez specjalne korektory wad postawy albo pajączki i jeżyki rehabilitacyjno-ortopedyczne.
W ostatnim, trzecim okresie powstałe przykurcze się utrwalają i zachodzą zmiany strukturalne, których rozwój można powstrzymać, ale bardzo ciężko jest zmiany zlikwidować. Dlatego tak ważne jest obserwowanie dzieci. Każdy może spokojnie w domu sprawdzić, czy dziecko ma wadę postawy, zanim jeszcze uda się do specjalisty. Krok po kroku pokazujemy, jak to zrobić tu: https://www.medpatent.com.pl/jak-sprawdzic-w-domu-czy-dziecko-ma-wade-postawy/
W szczególności należy zwrócić uwagę na dzieci w dwóch grupach wiekowych, kiedy następuje tzw. skok wzrostowy, czyli w wieku 6-7 lat oraz 12-16 lat. Następuje wtedy szybki wzrost układu kostnego, za którym nie zawsze nadąża układ mięśniowy.
Wady postawy najczęściej występują wraz z wadami nawykowymi. Spróbuj wraz z dzieckiem wspólnie wypracować stałe, zdrowe nawyki dnia codziennego. Jak możesz pomóc?
Zdrowe nawyki, wymagają pewnego wysiłku zarówno od dziecka, jak i jego rodzica, ale wprowadzane krok po krok, dzień po dniu, ale w sposób zbyt nieobciążający i nieprzytłaczający dla dziecka oraz rodzica, pozwolą na prawidłowy rozwój dziecka oraz pozytywnie wpłyną na jego zdrowie i komfort w przyszłości.
Zobacz również
29.00 zł
25.00 zł
84.90 zł
25 zł
35 zł
59.99 zł
49 zł
Prześlij nam swoje pytanie, odpowiemy na Twoją skrzynkę mailową